Advantech USM-500-W5000000S Barebone System Mini-tower - Intel Chipset - 128 GB DDR4 SDRAM DDR4-2666/PC4-21333 Maximum RAM Support - 4 Total Memory Slots - Serial ATA - 2 2.5" Bay(s) - Processor Support (Core i3, Core i5, Core i7, Xeon) - Ethernet - 2 US
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
Advantech USM-500-W5000000S Barebone System Mini-tower - Intel Chipset - 128 GB DDR4 SDRAM DDR4-2666/PC4-21333 Maximum RAM Support - 4 Total Memory Slots - Serial ATA - 2 2.5" Bay(s) - Processor Support (Core i3, Core i5, Core i7, Xeon) - Ethernet - 2 USB 3.0 Port(s) - 1 x 500 W - 2 Year
Professional Mini Tower/Standalone Medical Computer with Intel 8th Generation Processor
  • Stylish and user friendly outlook for Hospital Environment
  • Supports Intel® Xeon® 8th Gen Core? i7/i5/i3 processor with Q370/C246
  • Rich expansion for multi-purpose application
  • Reliable platform for 24x7 operation for medical use
Chipset Manufacturer Intel
Controller Type Serial ATA
Ethernet Technology Ethernet
Limited Warranty 2 Year
Total Number of USB Ports 10
Number of USB 3.0 Ports 2
Weight (Approximate) 10 kg
Form Factor Mini-tower
Operating System Supported Windows 10 Pro
Windows 10
Linux
Product Type Barebone System
Manufacturer Part Number USM-500-W5000000S
Manufacturer Website Address http://www.advantech.com
Manufacturer Advantech Co., Ltd
Product Model USM-500-W5000000S
Product Name USM-500-W5000000S Barebone System
Product Series USM
Brand Name Advantech
Maximum Memory Supported 128 GB
Memory Technology DDR4 SDRAM
Memory Standard DDR4-2666/PC4-21333
Number of Total Memory Slots 4
Input Voltage 120 V AC
230 V AC
Number of Power Supplies Installed 1
Maximum Power Supply Wattage 500 W
Number of Internal 2.5" Bays 2